پاسخ به برخی سوالات رایج خرید دوربین شکاری

پاسخ به برخی سوالات رایج خرید دوربین شکاری

به نام خدا
پیشتر مقالاتی راجع به اطلاعات عمومی و راهنمای خرید دوربین شکاری توضیحاتی ارائه کاربران عزیز گردید که میتواند راهنمایی مناسب جهت خرید دوربین دوچشمی محسوب شود.

در این مقاله سعی نمودیم به برخی سوالات عمومی و رایج خرید دوربین های شکاری پاسخی مختصر و درخور دهیم.

 

دوربین پرنده نگری - birdwatching binoculars
دوربین پرنده نگری –
birdwatching binoculars

دوربین مناسب پرنده نگری ( birdwatching ) میخواهم پیشنهادتون چیست؟

دوربین دوچشمی مناسب پرنده نگری (birdwatching) دوربینی ست که بایست از شفافیت خوبی برخوردار باشد تا پرنده استتار شده در بین شاخ و برگ درخت با آنهمه سایه روشن را بتوان تشخیص داد همچنین این دوربین بایست سبک و کم حجم باشد تا بتوان براحتی و با سرعت ، عمل فوکوس را انجام داد

چون بطور معمول اکثر پرنده ها را میتوان از فاصله نزدیک بین ۱۰ تا ۳۰ متری مشاهده نمود و فقط سرعت فوکوس کردن ، شفافیت لنزها و حمل دوربین ، ملاک انتخاب است. پس با توجه موارد عنوان شده میتوانید از دوربین هایی که وزن و حجم کمی داشته مثلا بزرگنمایی ۷ تا ۱۰ برابر با دهانه ۲۵ تا حداکثر ۴۰ میلیمتری را انتخاب نمائید.

 

دوربین دست دوم
دوربین دست دوم

دوربین دست دوم ( Used Binoculars ) چی پیشنهاد میدهید؟

اصولا پیشنهاد هر وسیله ای که از نگهداری آن اطلاعی نداشته باشیم صحیح نیست چون خود بنده به چشم دیده ام که اتوموبیل صفر کیلومتری که توسط یک راننده ناشی چپ شده بود! دوربین دست دوم فقط وقتی پیشنهاد میشود که از دوست یا آشنا تهیه نمائید یا دستگاه دارای گارانتی معتبر طولانی مدت باشد.

بهیچ وجه دوربینهایی که قدیمی هستند مانند دوربین زایس آلمان غربی یا بایجیش روسی اصل قدیمی که برخی هنوز دنبال آن میگردند را پیشنهاد نمیکنیم چرا که هر کالایی عمری دارد و مطمئنا لنزهای این تیپ دوربین ها با گذر زمان کیفیت خود را بخاطر تغییر فیزیکی کوتینگ لنزها از دست داده اند و کارایی زمان تولید خود را ندارند و گاهی یک دوربین چینی ساده با آنها رقابت میکند.

مجموعه ما هیچگاه دوربین شکاری دسته دوم برای فروش نداشته با اینحال اگر دوربینی که برند معتبری باشد که دارای گارانتی طولانی مدت باشد و از لحاظ ظاهری و دید معقول باشد را میتوان پیشنهاد داد مانند دوربین های شکاری زاواروسکی که گارانتی بالایی دارند و حتی در صورت بروز مشکل میتوانید از خدمات پس از فروش این شرکت بهره مند شوید در غیر اینصورت خرابی دوربین مساوی ست با انتقال آن به سطل زباله و هدر دادن سرمایه خود.

 

دوربین های ونگارد کیفیتی عالی قیمتی مناسب
دوربین های ونگارد کیفیتی عالی قیمتی مناسب

دوربین شکاری ارزان قیمت چی پیشنهاد میدهید؟

بدون شک هیچ ارزانی و گرانی بی حکمت نیست و پشت هر قیمت گذاری منطقی وجود دارد بهر صورت گاهی مشتری توان خرید برند های معتبر را با آنهمه تکنولوژی ندارد. در اینصورت میتوان دوربین های چینی موجود در وبسایت را پیشنهاد نمود که در بین مدلهای چینی که طی دهه گذشته واردات نموده ایم جزو بهترین ها بوده اند و به مراکز و سازمانهای مختلفی نیز فروخته شده و به نسبت قیمت کارایی بالایی نیز دارند.

فقط نکته مهم اینست که این تیپ دوربین ها حتی اگر کیفیت خوبی داشته باشند اما عمر بالایی ندارند و در دراز مدت بایست حتما تعویض گردند چرا که عمدتا فاقد گاز داخلی هستند (پس گرد و غبار به درون دوربین نفوذ پیدا میکند که کاهش دید را بهمراه خواهد داشت) و معمولا از کوتینگ های ساده تر و کمتری در آن استفاده میشود که با نظافت های متعدد یا با تابش نور آفتاب بمرور زمان کیفیت خود را از دست میدهند.

دوربین های برند ونگارد نیز به نسبت کیفیت جزو دوربین های شکاری ارزان محسوب میشوند.

 

دوربین های شکاری زاواروسکی اتریش

بهترین دوربین شکاری چیست و چی پیشهاد میدهید؟

کلمه “بهترین” یک واژه نسبی ست و به دو عامل عمده میتوان اشاره نمود یکی انتظاری که از یک دوربین دارید و دوم میزان هزینه ای که توان پرداخت آن را دارید.
مثلا اگر شما کوهنورد باشید حتماً بهترین انتخاب شما دوربینی ست که کم حجم و سبک باشد مانند سری جیبی زاواروسکی اما وقتی بخواهید از دوربین برای نجوم یا دیده بانی استفاده کنید قطعا دوربین های شکاری سایز بزرگ که بروی سه پایه نصب میشوند مناسب کار شماست و در نهایت بهترین دوربین شکاری را بودجه ای که برایش در نظر گرفته اید ، تعیین میکند دقیقا مانند خرید اتوموبیل (بطور معمول برندهای معتبر دوربین شکاری از قیمت های بسیار بالاتری نسبت به دوربینهای گمنام دارند و قبلا در مقاله ای دیگر دلیل این اختلاف قیمت را بررسی نموده ایم).

 

قوی ترین دوربین شکاری

قوی ترین دوربین شکاری رو میخواهم ، چی پیشنهاد میدهید؟

قوی ترین دوربین دوچشمی دوربینی ست که دارای بزرگنمایی بالا و قطر عدسی شیئی بالایی باشد که معمولا برای رصد یا دیده بانی یا امور نظامی کاربرد دارند. این تیپ دوربین ها بزرگ ، حجیم و سنگین وزن بوده و بخاطر وزن زیاد و لرزش دست فقط و فقط با سه پایه قابل استفاده هستند.

دوربین شکاری سایز بزرگ (غول پیکر)
دوربین شکاری سایز بزرگ (غول پیکر)

یکی از قوی ترین دوربین شکاری ساخته شده که بزرگنمایی ۴۰ برابری داشته و قطر عدسی شیئی آن ۱۵۰ میلیمتر میباشد و وزنی حدود ۳۵ کیلوگرم دارد برای رویت هلال ماه و یا امور نظامی کاربرد دارد. چون این تیپ دوربین ها بسیار گران بوده و کارایی خاص دارند ، در سبد محصولات ارائه شده توسط مجموعه ما نیستند!

قوی ترین دوربین های ما بزرگنمایی ۱۵برابر یا ۲۰ برابر دارند مانند دوربین Swarovski SLC 15*56 که بالاترین بزرگنمایی دوربین های زاواروسکی میباشد اگر به بزرگنمایی بالا با قیمت مناسب نیاز دارید ، بهتر است از دوربین های تک چشمی (Spotting Scope) که گاها آنرا تلسکوپ هم مینامند استفاده نمائید.

 

نمونه ای از دوربین نجومی با سه پایه مخصوص
نمونه ای از دوربین نجومی با سه پایه مخصوص

قصد خرید دوربین دو چشمی نجومی دارم ، پیشنهاد چیست؟

اگر قصد خرید دوربین نجومی دارید بایست دو شاخص را مد نظر قرار دهید اول اینکه جمع آوری نور بایست بالا باشد تا اجرام تاریک آسمان بهتر دیده شود پس حتما بایست قطر دهانه (عدسی شیئی) نسبت به دوربین های طبیعت گردی بزرگتر باشد و دوم اینکه چون برای نجوم با فواصل بسیار بالا سرو کار داریم بایستی بزرگنمایی دوربین هم بالا باشد و چون این دو خصیصه باعث افزایش ابعاد دوربین میشود پس حتما بایست با سه پایه از آن استفاده نمائید.

معمولا دوربینهایی با سایز ۱۵×۷۰ و ۲۰X80 مناسب ترین ها هستند که گاها میتوان بدون سه پایه هم برای زمان کوتاه از آن استفاده نمود طبیعی ست این دوربین ها با تکنولوژی چینی قیمت ارزانی دارند اما در برندهای معتبر قیمتی ۱۰ برابری داشته و آنهم بخاطر کیفیت بالای لنزهای دوربین های معتبر میباشد.

دوربین نجومی دو چشمی
دوربین نجومی دو چشمی

پیشنهاد دوم دوربین نجومی ، استفاده از دوربین های تک چشمی ست که دارای سیستم زومیک بوده و میتوان از یک عدد تا عددی دیگر بزرگنمایی در اختیار داشت مانند ۲۰ تا ۶۰ برابر که برای نجوم بسیار عالیست و در این رده ، هم دوربین های چینی ارزان و هم دوربین های تک چشمی برند معتبر زاواروسکی برای تهیه وجود دارد که بخاطر این زوم بالا به تلسکوپ نیز تعبیر میشوند.

 

دوربین دید در شب
دوربین دید در شب

دوربین دید در شب چی پیشنهاد میدهید؟

دوربین های شکاری دید در شب دارای تکنولوژی های متنوعی برای رویت در تاریکی شب هستند. مثلا برخی که بیشتر کاربرد نظامی دارند حرارتی بوده و به دما حساسند و میتوانند فرد را از پشت دیوار شناسایی کنند ( مانند دوربین مادون قرمز ).

در کل خرید و فروش دوربین دید در شب چه در کشور عزیزمان ایران و چه در خارج از مرزها تابع قوانینی سخت گیرانه بوده و متاسفانه اکنون فروش به ایران نیز تحریم میباشد و در داخل کشور هم بایستی مجوز هایی را برای واردات و استفاده ، از مراجع ذیصلاح اخذ نمود از اینرو ما هیچ دوربین دید در شبی برای فروش نداریم.

(توجه: گاها در وبسایت ها و برخی رسانه ها دوربین هایی بعنوان دید در شب تبلیغ میشوند که غیر واقعی بوده و حتی در روز هم نمیتوان چیزی از دورن لنزشان دید چه برسد به شب ، فریب این نوع آگهی ها را نخورید)

 

دوربین های حرفه ای زاواروسکی اتریش
دوربین های حرفه ای زاواروسکی اتریش

دوربین شکاری حرفه ای چی پیشنهاد میکنید:

همه برندهای معتبر علاوه بر تولید اجناسی ارزان ، دارای پرچمدارهایی هستند که مناسب حرفه ای هاست و برای اموری خاص طراحی شده اند. یکی از بهترین برندهای دنیا ، مارک زاواروسکی اتریش هست و پرچمدار این برند ، دسته بندی “کاربردی لوکس” یا EL Swarovision میباشد که حرفه ای ترین دوربین های پیشنهادی ما ، همین گروه بوده و گرانترین دوربین های زاواروسکی بوده که از آخرین ابداعات در ساخت دوربین شکاری در تولید آن استفاده شده است.

در واقع نهایت تکنولوژی دوربین شکاری در ساخت آن استفاده شده است. برند های درجه دویی هم وجود دارند که شاید به کیفیت زایس یا زاواروسکی نرسند اما حد مناسبی از استانداردهای روز دنیا را در طراحی و ساخت دوربین شکاری رعایت نموده اند که میتوان برند ونگارد (Vanguard) و برند می اوپتا (Meopta) را نام برد.

بعنوان مثال سری مدلهای Endeavor دوربین ونگارد نیز جزو بهترین های دوربین ونگارد محسوب میشوند. همچنین میتوانید پرچمداران برندهای نیکون (Nikon) ، بوشنل (Bushnell) ، اشتاینر (Steiner) ، لایکا (Leica) ، زایس (Zeiss) ، برانتون (Brunton) و پنتاکس (Pentax) نیز بعنوان حرفه ای ترین دوربین های شکاری استفاده نمود.

 

دوربین های شکاری زاواروسکی اتریش

دوربین دوچشمی مناسب شکار و طبیعت گردی نیاز دارم ، پیشنهاد شما چیست؟

دوربین دو چشمی مناسب شکار و طبیعت گردی در دسته دوربین های متوسط قرار میگیرد! بایستی نه چندان سنگین باشد که نیاز به سه پایه داشته باشد و نه چندان کوچک که مانند مدلهای جیبی ، در واقع دوربین هایی با بزرگنمایی ۸ تا ۱۲ برابر و قطر دهانه ۳۰ تا ۵۰ میلیمتری مناسب کار این تیپ مشتریان هستند بعنوان مثال: دوربینی با زوم ۸ برابر ، شکار شما را به حدی نزدیک میکند که در تیر رس یک تفنگ گلوله زنی قرار دهد و شما میتوانید جنسیت و سن شکار را قبل از اقدام به تیر اندازی تعیین نمائید.

(شکارچیان قانونمند و با وجدان هیچگاه به حیوانات کم سن و باردار شلیک نمیکنند و مسن تر ها را برای شکار انتخاب میکنند تا باعث دوام نسل حیوانات شوند). در بین محصولات ما از برند زاواروسکی ، دوربین های کلاسیک سبز رنگ ۱۰X40 بیشتر مورد علاقه شکارچیان بوده چرا که هم قیمت پایینی داشته و از کیفیت و مقاومت بالایی نیز برخوردار میباشد.

دوربین شکاری دو چشمی

امیدوارم این مقاله به سوالات شما در زمینه دوربین شکاری پاسخی مناسب داده باشد. از کم وکاستی ها پوزش طلبیده و خواهشمندیم تجربیات خود را با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.

همیشه شاد و سلامت و کامیاب و سربلند باشید.

1 دیدگاه برای مطلب “پاسخ به برخی سوالات رایج خرید دوربین شکاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *