تهیه عکس یا فیلم از میکروسکوپ و نمونه مورد مشاهده در میکروسکوپ؟

چگونه میتوان از نمونه مورد مشاهده در میکروسکوپ فیلم و یا عکس تهیه نمود؟

نحوه گرفتن عکس و گرفتن فیلم از نمونه مورد مشاهده در میکروسکوپ

شاید برای شما هم پیش بیاید که بخواهید تصویری را که با چشم از درون عدسی چشمی میکروسکوپ میبینید را درقالب یک عکس یا یک فیلم ذخیره و بعدا مجدد مورد بازنگری قرار دهید و یا آنرا در اینترنت و یا شبکه های مجازی به اشتراک بگذارید! در این مقاله یک روش و یک محصول معرفی شده که به خواسته شما جامه عمل میپوشاند.

با ادامه مقاله همراه شوید.

برای تهیه عکس یا فیلم از میکروسکوپ دو روش وجود دارد:

روش اول (استفاده از موبایل یا یک دوربین دیجیتال):

اگر در منزل یا محل کار خود یک دوربین دیجیتالی کوچک که دارای لنزهای باریکی هستند دارید ، مانند دوربین های “سایبر شات” و یا “پاور شات” ، این روش میتواند مناسب کار شما باشد. برای گرفتن عکس یا فیلم از میکروسکوپ میبایست دوربین دیجیتالی خود را در امتداد و مماس با یکی از لنزهای چشمی میکروسکوپ قرار دهید و شروع به عکسبرداری و یا فیلم برداری نمائید.

(فرقی نمیکند که میکروسکوپ شما دوچشمی باشد و یا تک چشمی اما نکته مهم آنست که قبل از مماس نمودن دوربین دیجیتال با چشمی ، میکروسکوپ را تنظیم نموده باشید. )

 

معایب این روش:

نگه داشتن دوربین عکاسی در امتداد لنز میکروسکوپ خسته کننده بوده و لرزش دست باعث میشود برای تهیه یک عکس دهها عکس بگیرید تا یکی را از بین آنها انتخاب نموده و معمولا در این روش چون تصور بشکل دایره ذخیره میشود ، بایستی با یک نرم افزار ویرایش عکس همانند فتوشاپ عکس نهایی را روتوش و کراپ نمود.

چون فاصله کانونی دوربین دیجیتالی با چشم انسان متفاوت است بایستی پس از قرار دادن دوربین پشت میکروسکوپ یکبار دیگر برای وضوح بهتر ، میکروسکوپ را فوکوس مجدد نمود و برای اینکار بایست با یکدست دوربین بدون لغزش و مماس عدسی چشمی را نگه داشت و با دست دیگر میکروسکوپ را تنظیم (فوکوس) نمود.

(تعدادی از فیلم ها و عکس های موجود در همین وبسایت با استفاده از یک دوربین دیجیتالی عکاسی ۱۶ مگاپیکسلی کوچک و با زحمت زیاد تهیه شده است.)

 

محاسن این روش:

تنها حسن این روش عدم نیاز به خرید دستگاهی دیگر برای این امر و صرفه جویی در هزینه میباشد.

 

روش دوم (خرید یک دوربین میکروسکوپ):

روش دوم خرید یک دوربین دیجیتالی مخصوص میکروسکوپ میباشد این دوربین ها در دو نوع CCD Camera و CMOS Camera در بازار موجودند.

تقریبا ۱۰۰ درصد دوربین های موجود در بازار ایران از نوع CMOS هستند که در مقابل CCD ارزانتر بوده و کمی کیفیتی پایین تر از مدل های CCD دارند که در بازار داخلی همه گان  CMOS را CCD عنوان میکنند و در این مقاله هر جا سخن از CCD میشود منظور همین دوربین دیجیتال مخصوص میکروسکوپ میباشد.

 

دوربین های دیجیتال مخصوص میکروسکوپ استوانه ای شکل و هم قطر با عدسی های چشمی میکروسکوپ های استاندارد بوده (۲۳ میلیمتر) و معمولاً درازای آنها دو تا سه برابر طول یک عدسی چشمی میکروسکوپ میباشد.

معمولا از پشت آنها یک سیم با پورت USB خارج میشود که ارتباط بین میکروسکوپ و کامپیوتر توسط این سیم ایجاد شده و با نصب نرم افزار مربوطه اقدام به استفاده از آنها میشود.

 

نحوه استفاده از دوربین های میکروسکوپ:

برای استفاده از این دوربین های دیجیتال ابتدا بایستی دوربین را بروی میکروسکوپ نصب کنید اگر میکروسکوپ شما سه چشمی باشد بایستی این دوربین را در شکاف چشم سوم میکروسکوپ قرار داد و اگر میکروسکوپ شما دو چشمی و یا تک چشمی است ، بایستی یکی از عدسی های چشمی را از روی میکروسکوپ برداشته و این دوربین را بجای عدسی چشمی قرار داد.

 

(قطر عدسی استریو میکروسکوپ ها بزرگتر از چشمی عدسی میکروسکوپ های بیولوژی میباشد حتماً قبل از خرید توجه نمائید که دوربین CCD ایی که میخرید دارای رابط برای استریو میکروسکوپ باشد چون در غیر اینصورت دوربین بجای قرار گیری در محل خود بداخل شکاف چشمی می افتد و عملاً نمیتوان از آن استفاده نمود)

 

حال بایست کابل یو اس بی متصل به دوربین CCD Camera را به پورت USB کامپیوتر خود متصل نمائید و درایور مخصوص به CCD را نصب کنید. ( برخی از مدلها پس از نصب نیار به ری استارت نمودن کامپیوتر دارد – لازم بذکر است که دوربین های معتبر علاوه بر سیستم عامل ویندوز دارای درایور سیستم عامل مک IOS نیز هستند)

در اینجا تقریباً کار تمام است و بایستی نرم افزار مربوطه را بروی کامپیوتر اجرا نموده و شروع به فوکوس نمود تا تصویر مطلوب را بروی مانیتور کامپیوتر خود ملاحظه و از طریق منوی های نرم افزار CCD اقدام به تهیه فیلم و یا عکس نمایید.

 

معایب این روش:

چون این دوربین ها ابزاری تخصصی هستند قیمتشان ، کمی بالاست. (هر چقدر مگاپیکسل شان بالاتر باشد گرانتر هستند)

 

محاسن این روش:

کارکرد بسیار راحت و بی دردسر ، کیفیت تصویر و فیلم عالی ، سرعت عمل بالا در گرفتن فیلم و عکس ، ویرایش تصاویر  با استفاده از ابزارهای متنوع موجود در نرم افزار های این تیپ دوربین ها  مانند ایجاد پولیگون و علائم خاص بروی تصویر ، ابزار های مختلف اندازه گیری پیکسلی بروی تصویر ، ایجاد انواع فیلتر رنگی بروی تصویر ، ایجاد چرخش در تصویر و دهها امکان دیگر

 

نمونه ای از محیط نرم افزار دوربین دیجیتال

نمونه ای از تصویر نرم افزار دوربین دیجیتال

فروشگاه ژئوتکنیک چند مدل دوربین دیجیتالی مخصوص میکروسکوپ (CCD Camera) برای فروش دارد که طی واردات در سنوات گذشته انواع تست ها بروی آنها انجام شده و در کلاس خود جزو بهترین های بازار ایران هستند

و همچنین دارای رابط برای اتصال به انواع استریو میکروسکوپ هم بوده و میتوان هم بروی میکروسکوپ بیولوژی و هم بروی استریو میکروسکوپ ها از آنها به بهترین شکل ممکن استفاده نمود و لذت برد.

 

امیدوارم از مطالعه این مطلب استفاده برده باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *