مریم میرزاخانی، بانوی ریاضیدان ایرانی بر اثر بیماری سرطان درگذشت

مریم میرزاخانی، بانوی ریاضیدان ایرانی و صاحب مدال فیلدز(به نوعی نوبل ریاضی) بر اثر بیماری سرطان درگذشت

خانم مریم میرزاخانی، بانوی ریاضیدان ایرانی و صاحب مدال فیلدز (به نوعی نوبل ریاضی) بر اثر بیماری سرطان درگذشت

 

بیوگرافى مرحومه مریم میرزاخانى

مریم میرزاخانی متولد ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶ در تهران ، استاد دانشگاه استنفورد، در سال‌های ۱۳۷۳ و ۱۳۷۴ (سال سوم و چهارم دبیرستان) از دبیرستان فرزانگان تهران موفق به کسب مدال طلای المپیاد ریاضی کشوری شد و بعد از آن در سال ۱۹۹۴ در المپیاد جهانی ریاضی هنگ کنگ با ۴۱ امتیاز از ۴۲ امتیاز مدال طلای جهانی گرفت. سال بعد یعنی ۱۹۹۵ در المپیاد جهانی ریاضی کانادا با ۴۲ امتیاز از ۴۲، رتبهٔ اول طلای جهانی را به دست آورد.

برندگان المپیاد ۷۴ در کنار مرحوم هاشمی رئیس جمهور وقت مریم_میرزاخانی نفر سوم از راست
برندگان المپیاد ۷۴ در کنار مرحوم هاشمی رئیس جمهور وقت – مریم میرزاخانی نفر سوم از راست

خانم میرزاخانی دوره کارشناسی ریاضی در دانشگاه صنعتی شریف آغاز کرد. او با دریافت بورسیه از طرف دانشگاه هاروارد به آنجا رفت و دورهٔ دکتری خود را در دانشگاه هاروارد پشت سرگذاشت.

در اسفندماه ۱۳۷۶ اتوبوس حامل دانشجویان ریاضی شرکت‌کننده در بیست و دومین دوره مسابقات ریاضی دانشجویی که از اهواز راهی تهران بود (مسابقات ریاضی دانشجویی) به دره سقوط کرد و طی آن شش تن از دانشجوی نخبه ریاضی دانشگاه صنعتی شریف که اغلب از برگزیدگان المپیادهای ملی و بین‌المللی ریاضی بودند جان باختند و مریم میرزاخانی از جمله دانش‌آموزان بازماندگان این سانحه بود.

وجودش افتخاری بود – برای من برای ما برای ایران – تو با ما خواهی بود برای همیشه

او به همراه ۹ محقق برجسته دیگر در چهارمین نشست۱۰ استعداد درخشان نشریه پاپیولار ساینس در آمریکا مورد تقدیر قرار گرفت. به نوشتهٔ یواس‌ای تودی این فهرست ۱۰ نفره شامل محققان و نخبگان جوانی است که در حوزه‌های ابتکاری مشغول به فعالیت هستند و با این حال معمولاً از چشم عموم پنهان مانده‌اند.

بانو مریم میرزاخانی میان زنان الهام بخش جهان. تصویری که CNN سال 2014 منتشر کرد
بانو مریم میرزاخانی میان زنان الهام بخش جهان – تصویری که CNN سال ۲۰۱۴ منتشر کرد

میرزاخانی در سال ۱۹۹۹ میلادی موفق شد راه‌حلی برای یک مشکل ریاضی پیدا کند. ریاضیدانان مدت‌های طولانی است که به دنبال یافتن راه عملی برای محاسبه حجم رمزهای جایگزین فرم‌های هندسی هذلولی بوده‌اند و در این میان مریم میرزاخانی جوان در دانشگاه پرینستون نشان داد که با استفاده از ریاضیات شاید بتوان بهترین راه را به سوی دست یافتن به راه‌حلی روشن در اختیار داشت.
دکتر مریم میرزاخانی ، استاد ریاضیات دانشگاه استنفورد نخستین بانوی ریاضی‌دان تاریخ لقب گرفت که توانسته مدال فیلدز، معتبرترین جایزه دنیای ریاضیات را از آن خود کند.

مدال فیلدز، بالاترین نشان علمی رشته ریاضیات است که به دانشمندان برگزیده زیر ۴۰ سال اهدا می‌شود و از آن به نوبل ریاضیات نیز تعبیر می‌شود.

پدر مریم میرزاخانی مردی است که بچه‌های خیریه رعد خوب میشناسندش. رییس هیئت‌مدیره مجتمع نیکوکاری رعد، این روزها رفته بود تا کنار دخترش باشد.
پدر مریم میرزاخانی مردی است که بچه‌های خیریه رعد خوب میشناسندش. رییس هیئت‌مدیره مجتمع نیکوکاری رعد، این روزها رفته بود تا کنار دخترش باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.